KRATZERŮV OBRÁZEK

Dřevorubeckých pomníčků je v Jizerských horách nejvíc, a přesto, kdykoli se dívám na dávné fotografie jizerskohorských lesních dělníků - svážečů dřeva, vždycky se znovu divím, jak je těch pomníčků vlastně málo. Svážení dřeva byla sebevražedná práce: napůl v sedě, napůl vestoje klouže na snímku muž před obrovskými poleny nebo kládami naloženými saněmi, nohama se vzpírá o zmrzlý sníh, rukama třímá zahnutou oj saní a snaží se brzdit a dát směr hrozivé a netečné mase dřeva za svými zády. Nenašel by se dnes již asi lesní dělník, který by každou hodinou riskoval život tak, jak to ještě před několika desítkami let dělali jizerskohorští svážeči dřeva. Jejich dobou bývaly měsíce bytelné horské zimy, sněhů větrem udusaných a mrazivých dnů. Vyprošťovali zaváté dřevo z kuželů a metrů, naložili je na saně a sjeli s ním do údolí. Jednou, dvakrát, mnohokrát. Pak přišel den, kdy stačilo jediné klopýtnutí o zmrazek, vteřina zaváhání - a v Jizerských horách se objevil další pomníček. Stojí jich mnoho na horských svazích nebo pod nimi a patří k historii Jizerských hor jako máloco jiného.

3.ledna 1890 ztratil vládu nad svými saněmi Josef Kratzer z Bílého Potoka. Naložené saně ho rozdrtily o skálu pod prvním mostem v rokli Hájeného potoka.
(citace z knihy : M.Nevrlý - Kniha o Jizerských horách)

Vlastní pomníček - foto 2004 Detail pomníčku - foto 2004 Detail pomníčku - foto 2004

Jak pomníček najít ?


Stupeň obtížnosti nalezení pomníčku dle turistických map
1....... 2 ....... 3 ....... 4 ....... 5 ....... 6
Problém : Pomníček je přímo u turistické cesty, ale jdeme li od Bártlovky směrem nahoru, je za rohem skály a proto je možno jej přehlédnout.

Možnost dosažení pomníčku
pěšky .... na kole .... autem


© Josef Stoklasa. Všechna práva vyhrazena.
http://stovi.info/pomnicky
Všechny uvedené fotografie a mapky v této prezentaci jsou naším výhradním majetkem a nesouhlasíme s jejich dalším použitím v jakékoli podobě a jakýmkoli dalším publikovatelem bez našeho souhlasu.
Děkujeme, že respektujete autorský zákon.